Когато Доналд Тръмп казва нещо, думите му обикновено звучат шокиращо,

...
 Когато Доналд Тръмп казва нещо, думите му обикновено звучат шокиращо,
Коментари Харесай

Изтокът харесва Тръмп, Западът - се отвращава от него. Защо?

 Когато Доналд Тръмп споделя нещо, думите му нормално звучат шокиращо, даже вулгарно, само че и правилно, твърди американският закостенял журналист Тъкър Карлсън. Самият той се уверил в това, когато един път си разрешил да се подиграе на Тръмп поради прическата му. А президентът контраатакувал с думите: Карлсън може и да има по-добра прическа, само че аз имам повече секс от него ( " I get more pussy " ). Как изобщо е допустимо Тръмп да каже сходно нещо, възмущава се Карлсън, който въпреки всичко признава, че в тази ситуация Тръмп е прав.
В Източна Европа също обичат солените изрази, а политиците там постоянно са прекомерно недодялани. Чешкият президент Милош Земан да вземем за пример разгласи " гибел на въздържателите и вегетарианците ", а наскоро съобщи по адрес на природозащитниците, че би ги " запалил и уринирал върху тях, а остатъците им - осолил ". Нека напомним и изявлението на полския водач Ярослав Качински, който беше определил мигрантите като приносители на " паразити и едноклетъчни ".

Може би това е една от аргументите, заради които ние в Източна Европа изпитваме надалеч по-положително отношение към Тръмп, в сравнение с да вземем за пример германците. Ние обичаме провокациите, същинските мъжкари, които приказват напряко. И колкото по-груб език употребяват, толкоз по-добре. Но освен в Тръмп се крие повода по тази причина, че в Германия и в Западна Европа се отвращават от него, а в Източна Европа го почитат. Източна Европа харесва Тръмп, тъй като харесва

Антиамериканизмът на " остарялата Европа "

Америка. Страните от „ остарелия “ Европейски Съюз са кардинално по-зле настроени към Америка, въпреки че сами обичат да се причисляват към същия този „ Запад “ – което важи с особена мощ за Германия. А „ Западът “, това въпреки всичко е пределно ясно, в действителност са единствено Съединени американски щати и Англия. Само тези две страни са подготвени да пазят свободата - в случай че се наложи и с оръжие. Остатъкът е бюрократичната, захласната от фикс идея за регулации и неведнъж малодушна континентална Европа, чиито интелектуални елити преди време бяха подготвени да попречат на тогавашния американски президент Роналд Рейгън да завоюва Студената война.     

Скептицизмът на западноевропейците, в това число и на германците към Америка е ясно видим. Според настоящо проучване на Института Пю, единствено 30 % от германците и 38 на 100 от французите имат позитивно отношение към Съединени американски щати. В Полша и Унгария обаче настроенията са изрично в интерес на Америка - надлежно 70 и 63 % от популацията я харесват. Почти шизофренично звучи, че 54 % от германците имат позитивна визия за Китай. Тоест, комунистическата страна с диктаторски уклон се прави оценка по-добре, в сравнение с демократична Америка! В Полша и Унгария това е тъкмо противоположното.

58% от германците въпреки всичко биха желали Съединени американски щати да останат водеща международна мощ, само че пък 19% от тях биха предпочели да видят в тази роля Китай. В Полша везните са мощно наклонени в интерес на Съединени американски щати – 68 % против едвам 6 % за Китай. Затова в Източна Европа с право се питат какво се случва в главите на германците.

Тръмп и Съединени американски щати – две разнообразни неща?

Източноевропейците имат позитивно отношение към Америка и недотам позитивно към Тръмп. Германците, както и Западна Европа изобщо придвижват отвращението си към Тръмп върху цялата Америка. Одобрението за Тръмп измежду източноевропейците (35%) е по-високо, в сравнение с в Западна Европа (около 10%). И въпреки всичко и на Изток то се движи в умерени граници. Източноевропейците се доверяваха повече на предшественика му Барак Обама - още веднъж по данни на Института Пю Рисърч. След избирането на Тръмп за президент доверието към него спадна и в Източна Европа, само че това не се отрази на положителното  отношение към Съединени американски щати като цяло. Друго държание следим при западноевропейците: те не харесваха Америка на Джордж Буш, намираха я още веднъж привлекателна при Барак Обама, а в този момент при Доналд Тръмп още веднъж я осъждат.

От това може да се заключи, че хората в Източна Европа се вглеждат по-внимателно в нещата и мислят по-реалистично. Да вземем да вземем за пример държанието на Тръмп. Какво ни подсказва то? Че президентът има темперамент. А Източна Европа обича хората с темперамент. Ето да кажем отношението му към мигрантите - и на Изток  мислят като него. А посланието му " Америка на първо място? " – Ами и Орбан повтаря: " Унгария преди всичко ", а пък във Варшава споделят: " Полша преди всичко ". Нима това значи, че на Тръмп не трябва да се има вяра? Само тъй като желае най-много да се грижи за положителното на американците, също както източноевропейците желаят да се грижат за своето? Всичко това е изцяло обикновено - и почтено.

Къде се припокриват ползите?

Въпросът, който очевидно занимава източноевропейците, само че в доста по-малка степен от западноевропейците, гласи: къде се припокриват техните ползи с тези на Съединени американски щати и къде не. Какво да вземем за пример значи комерсиалната война на Тръмп против Европейски Съюз? – Тя вреди и на източноевропейците, тъй като те са част от Европейски Съюз. А напъните му да отслаби Европейски Съюз политически? Това пък може и да е от изгода за Изтока, веднага като Западна Европа го принуждава да прави неща, с които той не е склонен. С други думи Източна Европа счита, че би трябвало да се бори против негативите, провокирани от Тръмп, само че пък да го поддържа, когато има изгода от него и когато това оказва помощ да се реализират прагматични взаимни отстъпки.

Тръмп е убеден, че Съединени американски щати са и би трябвало да останат най-могъщата страна в света. Именно тази Америка е най-голямата гаранция за сигурност, за която Източна Европа би могла да си мечтае. Но една Америка, която не желае повече да е преобладаваща мощ в света, очевидно не желае да пази и източноевропейците. Със сигурност германците няма да тръгнат да ги пазят, в случай че се наложи, нито пък французите ще го създадат - да вземем за пример от руснаците. С тях източноевропейците, естествено, ще не престават да поддържат връзки и да търгуват, до момента в който Москва не стартира да се трансформира опасност за тях.
 
 
Автор  Борис Калноки
Източник: klassa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР